۲۹ بهمن ۱۳۹۸
خانه / تاریخ / فهرست اسناد بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

فهرست اسناد بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

فهرست اسناد بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی تالیف و گردآوری عمادالدین شیخ الحکمایی توسط انتشارات کتابخانه مجلس شورای اسلامی منتشر شد.فهرست اسناد بقعه شیخ صفی بازتابنده گوشه‌هایی از زندگی واقعی و روزمره مردم شمال غربی ایران در فاصله زمانی سده ۶ تا ۱۰ است.

این اسناد به‌ویژه در مطالعه و شناخت پیشینه خاندان شیخ صفی‌الدین اردبیلی، جایگاه سیاسی، اجتماعی حکومت صفوی و میزان توجه و ارتباط حاکمان و امرای محلی با مردم، چگونگی توسعه اموال و املاک به صورت وقف و معافیتهای مالی بسیار ارزشمند است.

همچنین با کتاب اطلاعات دقیق و موثقی از اوضاع اجتماعی، علمی، اقتصادی، سیاسی، تجاری، نقش و میزان حضور زنان در جامعه، وضعیت اقلیتهای نژادی، روابط مالک و رعیت، وضعیت کشاوری ، مشاغل، مالیات وقف و ارث طلاق، غرض در اختیار محققان می‌گذارد. اسناد این کتاب کهن‌ترین نمونه‌های فارسی و عربی اجاره‌نامه، استفتا، استشهادیه، اقرارنامه، مبایعه نامه، بخشنامه، وکالتنامه، مصالحه‌نامه وحبه‌نامه محسوب می‌شود.

عمادالدین شیخ الحکمایی در مدت چهارسال این اسناد را از روی اسناد موزه و سازمان اوقاف کتابخانه ملی تبریز اسناد موزه بقعه شیخ صفی و کتابخانه ملی ایران مطالعه و فهرست‌بندی کرده است.مجموعه نفیس بقعه شیخ صفی‌الدین به نام عارف نامدار «شیخ صفی‌الدین اردبیل» جد سلاطین صفویه، در سال ۷۳۵ هجری قمری به دست فرزندش، صدرالدین موسی بنا شد. پس از شروع حکومت صفویه، به دلیل ارادت شاهان صفوی به جدشان، واحدهای مختلفی به این مجموعه اضافه شدند، به‌ویژه در عهد شاه عباس اول و از آنجا که وی ارادت فراوانی به شیخ صفی‌الدین داشت و بسیار به زیارت مقبره او می‌رفت، برای تکمیل و تزیین این اثر، اقدامات فراوانی انجام داد. در عصر صفوی، بقعه شیخ با حضور استادان بزرگ عهد صفوی چنان به زیور آراسته شد که همچنان پس از گذشت چندین قرن به عنوان یکی از مفاخر تاریخی و فرهنگی ایران به شمار می‌آید.

 یکی از موارد منحصر به فرد این مجموعه این است که این بقعه ده‌ها اثر بدیع در مضامین مختلف رشته‌های هنری را در بردارد که از آن جمله می‌توان به عالی‌ترین نوع کاشی‌کاری معرق، مقرنس و گچ‌بری کتیبه‌های زیبا و نفیس و خط خطاطان بزرگ دوره صفوی(نظیر میر عماد، میر قوام الدین، محمد اسماعیل و…) منبت‌های ارزنده، نقره‌کاری، تذهیب و طلاکاری، نقاشی و تنگ‌بری و … اشاره کرد. این اثر از ساختار معماری فخیمی برخوردار است که گردهم آمدن فضایل هنری عنوان شده، آن را در مجموعه‌های تاریخی ایران شاخص و متمایز می‌سازد. این مجموعه با داشتن بناهایی از سال ۷۳۵ تا ۱۰۳۸ هجری قمری به‌عنوان یک کلکسیون معماری، کاشی‌کاری پرحجم معرق، نقاشی‌های مطلای دیواری، صندوق قبور منبت و مشبک، درهای نقره‌پوش و تالار عجیب چینی‌خانه، اینک کاندید ثبت در فهرست میراث جهانی است.

 

image_print

همچنین

پروژه سینمایی کوروش، فیلم تومیریس و تقسیم دریای خزر

  در بهار سال ۱۳۹۷ و به فراخور اعلام رسمی آغاز ساخت فیلم کورش بزرگ …