۱۶ فروردین ۱۳۹۹
خانه / تاریخ / آریوبرزن های گمنام رود ارس

آریوبرزن های گمنام رود ارس

شهیدان دلاور آذری که در راه دفاع از خاک میهن به شهادت رسیدند

این ماه علاوه بر آن که یادآور اشغال ایران توسط متفقین و تحمیل هزاران خاطره تلخ و صدمات فراوان به این سرزمین است اما در کنار آن برگ های زرینی نیز در دل تاریخ کشورمان نقش بسته است. حماسه مقاومت دریادار بایندر فرمانده نیروی دریایی ایران در خلیج فارس و مقاومت تعدادی از خلبانان پادگان قلعه مرغی به فرماندهی سروان قره باغی در تهران و شهادت آنان از جمله این دلاوری هاست که علی رغم تسلیم  و بی عملی بخش اعظم ارتش صورت گرفت. این شهدای نمونه تاریخ ایران صحنه ای باشکوه از حس میهن دوستی را به نمایش می گذارد. در گوشه ای دیگر از ایران نیز صحنه دیگری از دلاوری و میهن دوستی نقش بسته است و سه دلاور ایرانی گمنام اما سرافراز و با افتخار در دل خاک آرمیده اند.

در کنار پل فلزی جلفا که مسیر عبور قطار ایران به نخجوان است و به عنوان یکی از بزرگترین پل های فلزی جهان که با پرچ بنا شده است مشهور است آرامگاه سه شهید ایران زمین قرار دارد. بی شک در طول هزاران سال تمدن ایران از جنوبی ترین نقطه ایران کنونی از مرزهای دریای مکران و خلیج فارس تا شمالی ترین نقطه آن وجب به وجب با خون دلاوران و از خودگذشتگانی آبیاری شده است که کشورشان همیشه مورد یورش متجاوزین قرار داشته است و آنان برای پاسداری از این میراث بزرگ نیاکان تا آخرین قطره خون خود در برابر آنان ایستادگی کرده اند.

سه شهید آذری که اکنون سال هاست در کنار پل آهنی رود ارس خفته اند از این دسته افرادند. شهریور ۱۳۲۰ هنگامی متفقین تصمیم به اشغال ایران می گیرند این سه مرزبان غیور وظیفه پاسداری از مرزهای شمالی ایران را بر عهده داشته اند، پس از آن که ارتش روس ها برای ورود به خاک ایران  به پل فلزی جلفا-نخجوان که عملاً تنها و بهترین محل عبور از رود پرخروش ارس در این ناحیه است نزدیک می شوند مقاومت دو روزه این سه دلاور آذری آغاز می گردد. این مرزبانان غیور و شجاع مرزهای ایران با اشراف به پل دو روز تمام لشکر تا بن دندان مسلح روس را زمین گیر می کنند. روس ها نیز که چاره ای جز عبور از همین پل نداشته اند نمی توانستند با توپخانه سنگین به حمله بپردازند و در نهایت نیز با شهادت ژاندارم شهید سرجوخه ملک محمدی، شهید سید محمد راثی هاشمی و شهید عبدالله شهریاری است که می توانند وارد خاک ایران شوند.مقاومت شجاعانه این سه سرباز خاک ایران چنان تاثیری بر ارتش متجاوز شوروی می گذارد که پیکر پاک آنان در همان محل مقاومت شان با احترام به خاک سپرده می شود و امروزه نشانه دیگری از غیرت و شجاعت ایرانی است. بر روی سنگ آرامگاه هر سه شهید نوشته شده است ”آرامگاه ژاندارم شهید، … که در شهریور ماه ۱۳۲۰ در راه انجام وظیفه در مقابل مهاجمین ایستادگی و به شهادت رسیده است.“

بر بالای آرامگاه این شهیدان این بیت شعر نقش بسته است:

هرچند آغشته شد به خون پیرهن ما

شد جامه سربازی ما هم کفن ما

شادیم ز جانبازی خود در شکم خاک

پاینده و جاوید بماند وطن ما

image_print

همچنین

پروژه سینمایی کوروش، فیلم تومیریس و تقسیم دریای خزر

  در بهار سال ۱۳۹۷ و به فراخور اعلام رسمی آغاز ساخت فیلم کورش بزرگ …