۲۹ بهمن ۱۳۹۸
خانه / ادبیات / یونسکو: مولانا جلال الدین بلخی-رومی، شاعر و فیلسوف پارسی زبان است

یونسکو: مولانا جلال الدین بلخی-رومی، شاعر و فیلسوف پارسی زبان است

مقارن با هشتصدمین سالگرد زادروز مولانا جلال الدین محمد بلخی تا کنون پانترکیسم بر اساس تفکرات نژادپرستانه خود و در راستای سیاست های تاریخ و مفاخر سازی های خود ، همواره تلاش کرده است تا این شاعر و فیلسوف نامدار جهانی را ” ترک زبان ” معرفی کند. در آن سال البته با تلاش های دولت ترکیه ، یونسکو سال ۲۰۰۷ را ” سال مولانا ” نام نهاد تا بر درجه رفیع و مقام این شاعر جهانی ارج نهد.

اما سازمان یونسکو که نهاد فرهنگی ، آموزشی و تربیتی وابسته به سازمان ملل متحد است همواره بر سیاست دوستی میان ملت ها و احترام متقابل به همه فرهنگ ها و زبان ها و ملل پای فشرده است و به همه میراث بشری و همه ارکان فرهنگی ملل مختلف به یک میزان احترام گذاشته و همه را ارزشمند و ارجمند دانسته است.

بر اساس همین سیاست نیز بوده است که این سازمان با تحریف های احتمالی وقایع تاریخی ، زندگی نامه مفاخر بین المللی و بزرگداشت ها و نکوهیدن های بی اساس و … مبارزه کرده و از جعل و فریب کاری در این گونه موارد به ویژه اگر با اهداف نژادپرستانه همراه باشد ، جلوگیری کرده و با قاطعیت برخورد نموده است و در اشاعه حقایق در جهان کوشیده است. در آن سال نیز سازمان یونسکو که پی به این سیاست های نژادپرستانه و حرکات کور در تحریف زندگی مولانا برده بود ، با ارایه معرفی نامه کامل و جامع از مولانا برای مخاطبان خود در سرتاسر جهان ، که همواره این سازمان را معتبرترین نهاد فرهنگی در جهان می دانند ، بر جهل فروشی ها و فریب کاری های پانترکیسم خط بطلان کشید. سازمان یونسکو همواره مولانا را پارسی زبان و هر سه کشور افغانستان ، ایران و ترکیه را میراث داران این بزرگ مرد تاریخ ، معرفی نمود. حتی در یک مورد نیز دیده نشد که نام کشور ترکیه به تنهایی آورده شود و جشن ها و مراسم بزرگداشت مولانا در هر سه کشور همزمان اعلان شد. آنچه در ادامه می آید عین متون از پایگاه اینترنتی سازمان یونسکوست که در اینجا ذکر می گردد.

Mawlana Jalal-ud-Din Balkhi-Rumi

The Persian-language poet and philosopher Mawlana Jalal-ud-Din Balkhi-Rumi (Mevlana Celaleddin Belhī Rūmī) was born in 1207 in Balkh, now Afghanistan. He lived most of his life in Konya, in today’s Turkey, where he died in 1273. Author of the renowned Mathnawi or ”Rhyming Couplets”, he is considered to be one of the greatest Sufi masters, a peer of the well known Ibn Arabi and Shams-e Tabrizi. During his lifetime, Mawlana enjoyed especially good relations with people of diverse social, cultural and religious backgrounds. He addressed humanity as a whole: “I do not distinguish between the relative and the stranger.“

In collaboration with Afghanistan, the Islamic Republic of Iran and Turkey UNESCO celebrated the , 800th anniversary of Mawlana’s birth at its Paris headquarters. The Director-General, Koïchiro Matsuura, inaugurated a day-long programme of cultural events on 6 September 2007, highlighted by the launching of a commemorative medal. Struck by the Paris Mint, the medal’s obverse side bears a portrait of the poet. The reverse features the UNESCO logo.
Available in gold, silver and bronze
Photo © UNESCO/D. Bijeljac

image_print

همچنین

عمری در خدمت زبان فارسی

پرویز ناتل خانلری در اسفند۱۲۹۲ در تهران زاده شد. او در سال۱۳۲۲ جزو اولین گروه دریافت‌کنندگان …