۲۹ بهمن ۱۳۹۸
خانه / تیتر / اعتراف به ضعف جریان قوم گرا در شبکه های اجتماعی

اعتراف به ضعف جریان قوم گرا در شبکه های اجتماعی

یکی از اصلی ترین سایت های اینترنتی جریان قوم گرای آذربایجان، یکشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۰ در مطلبی با عنوان ”هزار راسیست“ ضمن توهین و تهمت،  به ضعف و درماندگی پیروان این جریان برای پاسخگویی در قبال ادعاهای نامعقول شان به ”جوانان آگاه و تحصیلکرده آذربایجانی“ که تعداد آنها نیز به زعم نویسنده بسیار زیاد است اعتراف کرد.

این پایگاه اینترنتی که هواداران اندیشه قوم گرایی را با عنوان ”هویت طلب“ معرفی کرده با اشاره به تشکیل گروه ”ایران زمین یکپارچه و نیرومند“ با بیش از پنج هزار عضو از جوانان آذربایجانی در شبکه اجتماعی فیس بوک و عضویت تعداد زیادی از ”آذربایجانی های دانشگاهی و آگاه“ در این گروه آنان را ”آسیمیله شده“ خطاب کرده و بر ”پایین بودن سطح آگاهی تاریخی و سیاسی دوستان هویت طلب، مرکز نشین و دانشگاهی بودن برخی از اعضای  این گروه“ اذعان نموده است.

 انتشار این نوشته با واکنش برخی از فعالین قوم گرا مواجه شده و تشکیل گروه هایی با مضمون توهین به ایران و زبان فارسی که سایر ایرانیان به علت نام توهین آمیز این گروه ها حاضر به عضویت در آنها نخواهند شد تأکید شده است تا در چنین گروه هایی در فضایی یک طرفه به بیان دیدگاه های قوم گرایانه پرداخته شود! البته این شیوه نیزیادآور این جمله است که:خودگویی وخودخندی، عجب مرد هنرمندی!

 نویسنده در ادامه نوشتار ”هزار راسیست“ آورده است: ”به نظر می رسد مناسب باشد که افراد وزین تر و شناخته شده تر حرکت ملی ولی با نام های مستعار در این گروه حضور پیدا کرده و پاسخ های قاطع و دندان شکن ابراز دارد.“ این در حالی است که تقریباً اکثر فعالین قوم گرا که ادعای رهبری نیز دارند و عموماً در ترکیه، آمریکا، کانادا، سوئد و … زندگی می کنند در فضای شبکه اجتماعی فیس بوک با نام های واقعی و مستعار متعدد حضور دارند و همواره نیز در گفتگو جوانان آگاه و تحصیلکرده آذربایجانی قادر به پاسخگویی در قبال ادعاهای نامعقولشان نیستندومشخص نیست خطاب این نوشته به کدام افراد وزین وشناخته شده است.

نویسنده مطلب ”هزار راسیست“ اذعان داشته است که بعید  است قوم گراهای فعال در فیس بوک دست کم یک بار به این گروه و اعضای آن برخورد نکرده باشند. وی با اشاره به ارسال روزانه ده ها مطلب از زاویه های مختلف تاریخی، اجتماعی، سیاسی و موضوعات دیگر ادامه داده است: بیشتر اعضای فعال آن(گروه ایران زمین یکپارچه و نیرومند) مو به مو از تغییر وتحولات مسائل آذربایجان، از جمله هویت، تاریخ، تاریخچه هویت طلبی و … آگاه اند و به نظر می رسد از افراد تحصیلکرده آذربایجانی تشکیل می شوند که در دام افکار پلید گرفتار آمده اند.

وی علاوه بر تعداد بیشتر آذربایجانی های ایران دوست علت دیگر عدم توان مقابله فکری هواداران جریان قوم گرایی در این فضا را پایین بودن سطح آگاهی تاریخی و سیاسی دوستان هویت طلب و دانشگاهی بودن برخی از اعضای گروه ایرانزمین یکپارچه و نیرومند دانسته است.

وی در پایان با ابراز ناراحتی از این امر اذعان کرده است که در هر بار عقب نشینی هواداران جریان قوم گرا، خوانندگان و سایر اعضای کنجکاو گروه بر ضعف قوم گرایی و دلایل تاریخی آن پی می برند.

 

image_print

همچنین

در نشست حماسه دفاع «از حماسه جنگ چالدران تا دفاع مقدس» مطرح شد؛

نشست حماسه دفاع «از حماسه جنگ چالدران تا دفاع مقدس» چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸ با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *