۱۶ فروردین ۱۳۹۹
خانه / بین الملل / آمریکا و دور جدید سیاست ها در قفقاز

آمریکا و دور جدید سیاست ها در قفقاز

انتصاب خانم ”تینا کئیدانائو“ به جای“متیئو برایزا“ به سمت معاون وزیر امور خارجه آمریکا در مسائل یوروآسیا و ریاست ”گروه مینسک“ سازمان امنیت و همکاری اروپا را می‌توان به آغاز دور جدیدی از سیاستهای آمریکا در این جغرافیا تعبیر کرد. تلاش‌های این گروه طی چندین سال جهت حل و فصل مناقشه قره‌‌باغ نتایجی ببار نیاورده است. بنظر می‌رسد انتصاب ”کئیدانائو“ به این سمت بیانگر اراده آمریکا برای سرعت بخشیدن به این روند است که کشورهای حاضر در حوزه قفقاز از انتصاب این دیپلمات مجرب نیز چنین برداشتی دارند. این انتصاب نه تنها در ارمنستان و آذربایجان ، بلکه در روسیه نیز جنجال‌برانگیز شد. با گذشت زمان معلوم گردید که ”سیاست تجدید روابط“ که در فوریه سال ۲۰۰۹ میلادی توسط“ بایدن ”در مونیخ اعلام شد و آمریکا بر آن تإکید دارد ، روسیه نیز متقابلاً بطور فعال آن را دنبال می‌کند ، برای دو کشور برداشتهای متفاوتی دارد. البته ”سیاست تجدید روابط“ اصولاٌ درباره مناسبات با روسیه بوده است که منطقه قفقاز را نیز فرا می گرید. لذا پاسخ به این سؤال که ”منظور از تجدید روابط” چیست و چقدر بر منطقه قفقاز تإثیرگذار خواهد بود؟ مسئله روز شده است.

” تینا کئیدانائو“ اولین سفیر آمریکا در کوزوو در دوره تاریخی سال های ۲۰۰۹-۲۰۰۶ میلادی که کوزوو از صربستان جدا شد به عنوان کشوری مستقل در آمدو وی سهم بزرگی در آن داشت، بوده است . در کوزوو به خانم سقیر لقب ”زن تانک“ داده بودند. احتمالاٌ همین اقدامات ، هدفمند و تجربه جدی“ تینا کئیدانائو“ باعث واکنش‌های ضد و نقیض کشورهای منطقه گردیده است. اگر آذربایجان در رابطه با انتصاب دیپلمات آمریکایی وحشت زده شده است ، ارمنستان و قره‌‌باغ به این رویداد امید بستهاند.

” اراز علی زاده“، کارشناس سیاسی آذری انتصاب دیپلمات آمریکایی با سابقه به سمت رئیس“ گروه مینسک“ سازمان امنیت و همکاری اروپا را برای آذربایجان مفید نمی داند. وی می گوید: ” این خانم مبتکر استقلال جمهوری تجزیه طلب کوزوو بوده و به او نمی توان اعتماد کرد. مناقشه قره‌‌باغ تنها مسئله ای است که روسیه و آمریکا در آن اتفاق نظر دارند. من از آن میترسم که کشورهای ابرقدرت طرح مکارانه ای را برای ما تهیه کرده باشند. شکست آذربایجان شکست ترکیه نیز می‌باشد“.

”سینان اوگان“ کارشناس سیاسی و رئیس مرکز روابط بین المللی و تحقیقات استراتژیکی ترکیه با نظرات کارشناس سیاسی آذری موافق بوده و می گوید: ”انتصاب ”تینا کئیدانائو“ پیام نارضایتی آمریکا از نزدیکتر شدن باکو به روسیه می باشد. بنظر می‌رسد که آمریکایی ها متوجه شده اند که آذربایجان در روابط خود با مسکو به حد و مرزی رسیده که بعد از آن ممکن است منافع آنها را در قفقاز تهدی کند“. به عقیده کارشناس سیاسی ترکیه این هشداری معمولی است و نمی توان گفت که آمریکا استقلال قره‌‌باغ را برسمیت خواهد شناخت. ”الکساندر دوگین ” کارشناس سیاسی روسی انتصاب ”کئیدانائو“ را چالش جدی برای روسیه دانسته و می گوید:“آمریکا از مناقشه قره‌‌باغ بمنظور اخراج نهایی روسیه از منطقه استفاده می‌کند. هم اکنون آذربایجان و ارمنستان چشم واشنگتن دوخته اند. آذربایجان از ترس تکرار قضیه کوزوو و ارمنستان به انتظار هدیه ای از آمریکا هستند. بنابراین احتمال رویداد های خیلی مهمی در منطقه وجود دارد“. در گرجستان انتظارات خاصی نسبت به انتصاب ” کئیدانائو“ وجود ندارند. ”ایراکلی مناغاریش‌ویلی“ رئیس مرکز تحقیقات استراتژیکی گرجستان این مورد را جزو تغییرات پرسنلی می داند. به عقیده وی برخی می خواهند ”کئیدانائو ”نقش مترسک را بنفع کسی ایفا نماید. ” سوسو تسیکاریش‌ویلی“ کارشناس سیاسی و رئیس ”باشگاه کارشناسان“ گرجستان بر خلاف نظرهم وطن خودمعتقد است:“ انتصاب ”کئیدانائو ”نشان می دهد که آمریکا نقش کشور وابسته در حل و فصل مناقشه قره‌‌باغ را قبول نمی‌کند. ”متیو برایزا“ و مقامات روسیه توانسته بودند مناقشه قره‌‌باغ را بخواباند. ”اوباما“ اولین کسی بود که بطور علنی در مورد عودت مناطق اطراف قره‌‌باغ به آذربایجان اعلام نظر کرد. طبیعی است که روسیه از چنین تصمیم گیریهای سریع بیم دارد زیرا خانم“ کئیدانائو ” مإمور به کسب نتیجه می‌باشد. البته کارشناسان معتقدند که نتایج ”سیاست تجدید روابط“ در روابط با روسیه بر منطقه قفقاز تإثیرگذار خواهد بود. اما کسی نمی تواند پیشگویی کند این سیاست چه نوع تإثیری بر مناقشات گرجستان خواهد گذاشت. بخصوص که بعد از برسمیت شناختن استقلال آبخازیا و اوستیای جنوبی از جانب روسیه ، وضعیت کاملاٌ جدیدی در منطقه بوجود آمده است. این امر موجب تعمیق مسئله شده و در این شرایط برداشتن گامی جدید خیلی دشوار می‌باشد. به هر حال ی برخورد جدید نسبت به مناقشات در قفقاز جنوبی یکی از خصوصیت های سیاست دولت جدید آمریکا در منطقه می باشد. آمریکا با سیاست جدید نارضایتی خود را ابراز نموده است. هدف آمریکا در دوره جدید ، روسیه است. اما دوره جدید برای روسیه بمعنی گسترش منافع خود است که برای آمریکا غیر قابل قبول می‌باشد. روسیه در اجرای سیاستهای دوره جدید در قفقاز از آمریکا پیشی گرفته و در این قالب ترکیه به عنوان متحد و شریک روسیه در آمده است. اپوزیسیون گرجی به کرات اشاره می‌کنند که روابط گرجستان و امریکا مبتنی بر روابط ”ساکاش‌ویلی“ و ”برایزا“ بوده است و بعد از انتصاب“ تینا کئیدانائو“ این سؤال مطرح می شود که آیا آمریکا مانند سابق به گرجستان کمک خواهد کرد؟ اما این نظر واقعیت ندارد. تعمیق روابط گرجستان و آمریکا تنها بخاطر این دو نفر نبوده است. گرجستان گام های مهمی‌بسوی غرب برداشته است. پایه نزدیکی گرجستان و آمریکا تلاقی منافع بوده و در این راستا تغییرات دور از انتظار است. بر عکس باید به همکاریهای عمیق امیدوار بود.

منبع: ایراس

image_print

همچنین

در نشست حماسه دفاع «از حماسه جنگ چالدران تا دفاع مقدس» مطرح شد؛

نشست حماسه دفاع «از حماسه جنگ چالدران تا دفاع مقدس» چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸ با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *