۱۶ فروردین ۱۳۹۹
خانه / اخبار / تلاش رقبای منطقه برای تجزیه ایران همراستا با تشدید اختلافات ایران وآمریکا

تلاش رقبای منطقه برای تجزیه ایران همراستا با تشدید اختلافات ایران وآمریکا

تکیه بر باد

محمد آمره

پژوهشگر مسائل قومی

پس از ورود ناوهای آمریکایی به خلیج فارس و افزایش اقدامات فشار به جمهوری اسلامی ایران و همچنین گمانه‌زنی‌ها در مورد احتمال جنگ میان دو کشور، رقبا و دشمنان منطقه‌ای ایران نیز تلاش کردند از فرصت به دست آمده بهره برداری نمایند تا در این میان بتواند رقیب چندین ساله خود و یکی از بازیگران اصلی منطقه را از دور رقابت‌ها خارج سازند. از این رو کشورهایی مانند ترکیه، عربستان، اسرائیل، امارات متحده عربی، جمهوری باکو و … دست به اقداماتی زدند تا بتوانند هم از آب گل آلود ماهی بگیرند و هم اعتماد ایالات متحده آمریکا را جلب کند.

 در این میان اسرائیل و عربستان دو کشوری هستند که علاقه دارند ایالات متحده را وارد جنگ تمام عیار با ایران نمایند از سوی دیگر نیز ترکیه، جمهوری باکو و امارات متحده عربی خواهان فشار بیشتر به جمهوری اسلامی ایران هستند تا پای ایران را منطقه قطع شود و  توان نظامی و موشکی ایران محدود گردد.  از سوی دیگر تمام این کشورها به صورت متفق‌القول خواهان افزایش تنش‌های قومی در ایران هستند و با حمایت‌های آشکار و پنهان تلاش می‌کنند نیروهای مرکز گریزی را رسمیت بخشیده و تقویت نمایند.

 این حمایت در چند سطح حمایت فکری و مالی وآموزشی و رسانه انجام می‌شود و کار سازمان یافته در چند دهه اخیر سبب شده است جریان‌های تجزیه طلب از عناصر پراکنده، کم دانش و غیر منطقی به موجودات و گروه‌های پیچیده تبدیل شوند که از سوی سرویس‌های اطلاعاتی خارجی آموزش‌های پیشرفته روانشناختی و سازماندهی، جریان سازی و نظامی را دیده‌اند.  همچنین امکاناتی از قبیل رسانه و اتاق‌های فکر و اجازه اقامت و برگزاری همایش از سوی این کشورها در اختیار تجزیه طلبان قرار می‌گیرد.

عربستان؛ تلاش برای گسترش بنیاد گرایی قومی و مذهبی

 عربستان مهمترین دشمن ایدئولوژیک ایران است. تفاوت ایدئولوژی مذهبی در دو کشور سبب شده است امید به مذاکره و کاهش تنش به حداقل برسد. همچنین رقابت بر سر تصاحب بازار نفت و تلاش برای گسترش حوزه نفوذ خود در منطقه سبب افزایش حداکثری تنش شده است. از این رو هر دو کشور تلاش می‌کنند با استفاده از ابرزار‌های خود دیگری را محدود سازند. عربستان به صورت جدی و همراستا با کشورهای دیگر تلاش می‌کند معادلات قدرت در درون ایران را بر هم زند و با حمایت مالی، رسانه‌ای و تشکیلاتی از گروه‌های تندرو قومی و مذهبی می‌کوشد جنوب و شرق ایران را ناامن سازد که در آخرین مورد از این حمایتها گروهک تجزیه‌طلب حرکه النظال عربی موجب حمله تروریستی به رژه ارتش در اهواز شد. به نظر می‌رسد با افزایش تنش‌ها میان ایران و امریکا این حمایت‌ها به صورت چشمگیری افزایش یابد.

ترکیه در آرزوی تاسیس ترکستان بزرگ

ترکیه در راستای افزایش قدرت خود در جنوب و شرق تلاش می‌کند با ایده پانترکیسم حوزه نفوذ خود را گسترش دهد. از این رو در سال‌های اخیر به صوت جدی از جریان تجزیه طلب ترکی داخل کشور حمایت کرده است. حمایت رسانه‌ای، اعطای اقامت و بورس‌های تحصیلی، آموزش‌های تشکیلاتی و کمک‌های فکری از عناصر تجزیه طلب سبب شده است تا بتواند در آذربایجان ایران یک گروه پیاده نظام تشکیل دهد و تلاش می‌کند از نظر فرهنگی به درون ایران نفوذ کند. از این رو گروهک‌های تجزیه طلب ترکی از جمله گاموح و گروهی موسوم به مرکز مطالعات تبریز آزادانه در این کشور دست به فعالیت علیه ایران می‌زنند به صورتی که گروهک گاموح نقش رهبری ترکات تجزیه طلبانه در ایران را پیگیری می‌کند و مرکز مطالعات تبریز نیز در سال ۹۷ در قامت اپوزیسیون جمهوری اسلامی با تغییر پارادایم‌های پیشین دست به انتشار پیش نویس قانون اساسی جمهوری فدرال ایران کرد. این قانون اساسی به نحوی تنظیم شده که ندای گذر از جمهوری اسلامی ایران را به گوش می‌رساند و در صدد تاسیس حکومتی فدرال در ایران بود. هر چند این پیش نویس بی‌ارزش تر از آن است که جدی قلمداد شود اما روش بازی ترکیه با برگ قوم گرایی در ایران را نشان می‌دهد.

جمهوری آذربایجان، در تکاپوی الحاق گری

باکو از بدو تاسیس به دنبال الحاق آذربایجان اصلی یعنی آذربایجان ایران بود و آشکارتر از باقی کشورها و به صورت دولتی در پی ترویج پانترکیسم است. اما در پی بالا رفتن احتمال درگیری‌های نظامی در خیال خام افتاده و بر حجم فعالیت‌ها افزوده است. در همین راستا «سایمان آرزو» مدیر بخش «آذربایجان به اصطلاح جنوبی» در اتحادیه نویسندگان جمهوری آذربایجان در گفتگو با پایگاه اینترنتی باکوپست، ضمن اعتراف به تولید محتوای سیستماتیک علیه ایران در  باکو، به خبرگزاری باکوپُست گفته است، شصت مورد از کتاب‌های تهیه شده توسط این اداره تبلیغاتی، برای فریب آذری‌های در ایران منتشر شده است.[۱]

اسرائیل، تکیه بر باد

اسرائیل نیز از مدت‌ها پیش برای کشاندن جنگ به داخل ایران تلاش کرده است با حمایت از گروه‌های قومی در داخل و خارج از ایران بتواند قدرت مرکزی و واحد را به چالش کشیده و جمهوری اسلامی را مشغول احتلافات داخلی نماید تا از این طریق بتواند حضور تهران در منطقه و به ویژه در خارج نزدیک خود را کم رنگ تر نماید. حمایت اسرائیل از تشکیل کشور کردستان بزرگ و حضو گسترده در جمهوری باکو برای تحریک آذری‌های ایران نمونه هایی از برنامه‌های این کشور برای تجزیه ایران است. برندا شیفر تحلیلگر سابق اطلاعات ارتش اسراییل (آمان) و متخصص در امور قومی ایران کتابی با «عنوان مرزها و برادری: ایران و چالش هویت آذربایجانی» را برای تئوریزه کردن جنگ قومی در ایران نوشت. همچنین در مقاله ای در رویترز نوشت، دولت‌های غربی باید استراتژی مشخصی نسبت به قومیت‌های ایران در فرایند براندازی اتخاذ کنند. وی در این مقاله که به تازگی منتشر شده است: « یک نیروی فشار عمده در فعالیت‌های ضدحکومتی، گروه‌های اقلیت قومی از جمله کردها، آذربایجانی ها، عرب‌ها و بلوچ‌ها هستند. ایالات متحده و دیگر کشورهای خارجی باید استراتژی مشخصی درباره نقش قومیت‌ها در پیش بگیرند. می‌توان از طریق رسانه هایی مانند رادیو فردا و صدای آمریکا برای آنها برنامه و راهکار ارائه داد. همچنین می‌توان  استفاده از برخی «ابزارهای سیاسی» و نه خشونت آمیز را تشویق کرد». هر چند اسرائیل به این‌ها راضی نیست و با لابی‌های خود تلاش می‌کند امریکا را به جنگ با جمهوری اسلامی ایران تشویق کند.

 امارات متحده عربی، در تلاش برای تصاحب

امارات متحده عربی کشوری بی هویت است که تلاش می‌کند برای ملت سازی دست به جعل و دزدی فرهنگی زند. مصادره ابن سینا و معماری بادگیر یزد تنها بخشی از این سرقت فرهنگی است. اما این تصاحب تنها در حوزه فرهنگی نیست بلکه تلاش برای تغییر نام خلیج فارس و ادعای سرزمینی بر جزایر سه گانه ایرانی در ادامه سیاست‌های ضد ایرانی این کشور کوچک در جنوب خلیج فارس قرار دارد. همچنین حمایت از عناصر تجزیه طلب عربی و بخشیدن وجهه فرهنگی به عناصر واگرا از دیگر اقدامات این کشور است. امارات متحده عربی وجود یک کشور قدرتمند، وسیع و ثروتمند همچون ایران در همسایگی خودش را خطری برای موجودیت خود می‌داند از این رو تلاش می‌کند همراستا با ایالات متحده و دیگر کشورهای منطقه دست به تجزیه ایران به ویژه در شمال خلیج فارس بزند. در روزهای اخیر نیز عبدالخاق عبدالله یکی از اساتید علوم سیاسی امارات متحده عربی در توئیتی که تصویر کشور خیالی الاحواز را قرار داده بود وعده تشکیل این کشور را در آینده نزدیک داد.

 چه باید کرد؟

 همان طور که می‌دانیم کشور ایران به واسطه داشتن تاریخ و تمدنی طولانی قدرتمند و ملت یکپارچه که در درازای تاریخ درهم تنیده شده است به سختی قابل انفکاک و تجزیه است و این برگ برنده ای برای مقابله با سیاست‌های ضد ایرانی است. با وجود این ویژگی‌ها نمی توان به این مسئله مهم بی‌تفاوت بود چرا که تبلیغات دروغ، تحریف حقیقت، سیاست‌های قومی غلط و مشکلات اقتصادی و اجتماعی سبب می‌شود در طول زمان درمیان ملت ایران شکاف ایجاد شود از این رو می‌بایست توجه جدی به این مسئله شود و مقابله با اندیشه‌های تجزیه طلبان باید در سیاست‌های کلان جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد.

ناآگاهی مسئولین و برخی از مدیران با فعالیت‌های گروه‌های واگرا سبب شده است این مسئله آن طور که شایسته است مورد توجه قرار نگیرد و در طولانی مدت به ویژه در نسل جوان این انگاره پیش بیاید ایران کشوری چند ملیتی بوده و یک قوم در فرآیندی بر اقوام دیگر توفق یافته است. به تدریج این مسئله سبب می‌شود این احساس به وجود بیاید تبعیض سازمان یافته از سوی قوم غالب برعلیه اقوام مغلوب در جریان است و برای حفظ فرهنگ و زبان و رفع تبعیض می‌بایست با آن به مبارزه پرداخت. این آغاز کینه توزی و نفرت پراکنی که در طولانی مدت سبب چندتکه شدن اندام‌های ملت ایران خواهد شد. هرچند وجود مشکلات اقتصادی، بیکاری، فساد، حاشیه نشینی، کم سوادی و  معضلات اجتماعی سبب تشدید قوم گرایی می‌شود اما این باعث نمی شود که در زمینه فرهنگی و برخورد با عناصر تجزیه طلب کوتاهی کرد از این رو می‌بایست فرهنگ ایران به عنوان یکی از مولفه‌های غیر قابل انکار پذیرفته شده و برای آموزش آن از طریق مدارس، دانشگاه‌ها رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی برنامه‌ریزی درستی انجام داد.


[۱] http://yon.ir/qTBz0 p

image_print

همچنین

زبان ارزشمند اقوام ایرانی را از چنگال قوم گرایان نجات دهیم

افشین جعفرزاده شکی نیست که هیچ فرد منصفی که به ایران و داشته های فرهنگی …