۲۹ بهمن ۱۳۹۸
خانه / فرهنگ / این سه نفر

این سه نفر

آیدین فرنگی

 ۲۰ بهمن ۱۳۹۷، رجب ابراهیمی (فرهاد)، ترانه‌سرای آذری، در تهران، پس از چند سال تحمل بستر بیماری، در ۸۳ سالگی چشم از جهان فروبست.

درباره‌ی او، با نظارت و همکاری خودش، در مرداد ۱۳۸۶، در ماهنامه‌ی نوای ارس، در اردبیل پرونده‌ای منتشر کردیم. پس از انتشار خبر درگذشت آقای ابراهیمی، در فضای مجازی اطلاعات نادرست بسیاری درباره‌ی او و ترانه‌هایش منتشر شد. متاسفانه آرشیو جراید من در اردبیل است و فعلا در دسترسم نیست. حتما در روزهای نوروز ۹۸ به رجب ابراهیمی خواهم پرداخت.

فعلا همین را داشته باشید که ابراهیمی وقتی ترانه‌ی نامدار “آیریلیق” (جدایی) را سرود، علی سلیمی، سازنده‌ی آهنگ این ترانه را نمی‌شناخت. ترانه‌ی او به‌واسطه‌ای، بی‌آنکه خود بخواهد، به دست آقای سلیمی می‌رسد و ایشان برای سه بند آغازین آن شعر آهنگ می‌سازند. اولین خواننده‌ای که آیریلیق را خواند، وارتوش ماچکالیانس بود که بعد با علی سلیمی ازدواج کرد. سپس رشید بهبودف این آهنگ را از سلیمی گرفت و با حذف بند سوم، دو بند اول را خواند و آغازگر اشتهار شگفت‌انگیز آن ترانه شد.

آیریلیق اولین بار در برنامه‌ی موسیقی آذری رادیو ملی ایران که هر روز ظهر پخش می‌شد، پخش شده و نه در رادیوی تبریز.

درباره‌ی تاریخ‌ها چیزی نمی‌نویسم، چون منبع در دسترسم نیست. آیریلیق، حاصل کار این سه نفر بود: رجب ابراهیمی، علی سلیمی و وارتوش ماچکالیانس.

image_print

همچنین

چاپ اشعار ترکی شهریار در ترکیه

اشعار ترکی شهریار به کوشش دکتر یوسف گدیکلی در ترکیه منتشر شد.این کتاب کامل ترین …