۱۹ فروردین ۱۳۹۹
خانه / تیتر / هیاهو بر سر هیچ!

هیاهو بر سر هیچ!

ادعاهای قوم‌گرایان در مورد عدم اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی  

  دراصل ۱۵ قانون اساسی، استفاده اززبان های محلی و قومی درمطبوعات ورسانه‏های گروهی در کنار زبان فارسی آزاد است و ازاین رو، برخلاف تبلیغات صورت گرفته درباره محدودیت اقوام در استفاده از زبان های محلی و بومی بصورت گسترده در مناطق مختلف در مطبوعات و رسانه ها جمعی، جشنواره های فرهنگی و هنری،برنامه های موسیقی سنتی، فیلم و مستند و تئاتر، شب شعر، تدریس در دانشگاهها، چاپ ونشر کتاب مورد استفاده قرار دارد:

۱- در استان های آذری نشین کشور ۱۹۹ عنوان مجله، فصلنامه، ماهنامه هفته نامه، روزنامه و دوهفته نامه مننشتر می شود که بخش مهم یا اکثر مطالب به زبان محلی و آذری منتشر می شود. در استان آذربایجان شرقی ۹۴ عنوان، استان آذربایجان غربی ۴۵ عنوان ،استان اردبیل۴۰ عنوان و استان زنجان ۲۰ عنوان را به خود اختصاص داده است.

۲- علاوه بر تولید نشریات مکتوب، ساخت و تولید برنامه های تلویزیونی در قالب سریال و برنامه های ترکیبی در شبکه های استانی به زبان بومی از راهبردهایی است که در تولید و پخش برنامه های تلویزیونی مورد توجه قرار گرفته است. اکنون با فعالیت ۳۳ شبکه استانی درصدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، ۴ شبکه استانی سهند، سبلان، اشراق و آذربایجان غربی در کنار شبکه برون مرزی سحر برنامه های خود را به آذری برنامه تولید و پخش می کنند.

۳- علاوه بر این در برنامه های شبکه سراسری سیما نیز برنامه هایی با زبان آذری تولید و پخش شده است. در شبکه رادیویی نوا ، پخش موسیقی آذری یکی از قسمت های اصلی این شبکه می باشد.

۴- با گذشت ۴۰سال از پیروزی انقلاب اسلامی تولید محتوا و کتاب برای آذری زبانان در کشور مورد توجه بوده است. براساس اصل ۱۵ قانون اساسی ادبیات بومی ومحلی منعی برای تولید و انتشار ندارند و از این رو، برخلاف تبلیغات گسترده گروه های مروج پان ترکسیم که بر طبل محدودیت و ممنوعیت انتشارکتاب به زبان ترکی می کوبند، پس از پیروزی انقلاب اسلامی دست کم ۳۵ هزار عنوان جلد کتاب به زبان ترکی تولید و منتشر شده است.

۵- تولید فلم های سینمایی، مستند و کوتاه و نیز اجرای برنامه های فرهنگی و هنری و جشنواره های مختلف آیینی و بومی به زبان ترکی آذری نیز از دیگر دستاوردهای حاکمیت در اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی است.در سال ۱۳۹۶-۱۳۹۷٫ ۱۳ فیلم کوتاه، ۴ فیلم بلند سینمایی و ۴ فیلم مستند تولید

۶- در ۳ سال اخیر بیش از ۳۰ جشنواره مختلف فرهنگی، هنری و ادبی به آذری در در استان های آذری نشین برگزار شده است.

۷- در چهل سال گذشته بیش از ۳۵ هزار عنوان کتاب در موضوعات مختلف ادبی، هنری، کتاب کودک… به آذری منتشر گردیده است.

۸- در دانشگاه تبریز و دانشگاه علامه طباطبایی رشته زبان و ادبیات ترکی آذری دایر است. ضمن اینکه دو واحد اختیاری زبان و ادبیات آذری در مقطع کارشناسی در دانشگاههای مناطق آذری نشین ارائه می شود

image_print

همچنین

در نشست حماسه دفاع «از حماسه جنگ چالدران تا دفاع مقدس» مطرح شد؛

نشست حماسه دفاع «از حماسه جنگ چالدران تا دفاع مقدس» چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸ با …