۲۸ بهمن ۱۳۹۸
خانه / اخبار / گردشگران جمهوری آذربایجان رکورد سفر به ایران را شکستند

گردشگران جمهوری آذربایجان رکورد سفر به ایران را شکستند

گردشگران جمهوری آذربایجان، رکورد سفر به ایران را شکستند، تعداد سفر شهروندان این کشور به ایران در ۹ ماه سال ۲۰۱۸ میلادی با ۵۳.۲ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل، به بیش از یک میلیون و ۶۸ هزار سفر رسید. تعداد سفر ایرانی‌ها به جمهوری آذربایجان در این مدت ۳۲.۷ درصد کاهش پیدا کرده است.

گردشگران جمهوری آذربایجان، رکورد سفر به ایران را شکستند، تعداد سفر شهروندان این کشور به ایران در ۹ ماه سال ۲۰۱۸ میلادی با ۵۳.۲ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل، به بیش از یک میلیون و ۶۸ هزار سفر رسید.

به گزارش ایرنا، در حالیکه بر اساس اعلام کمیته دولتی آمار جمهوری آذربایجان، بیش از یک میلیون و ۶۸ هزار شهروند جمهوری آذربایجان در ۹ ماه امسال به ایران سفر کرده اند، تعداد سفر ایرانی‌ها به جمهوری آذربایجان در این مدت ۳۲.۷ درصد کاهش پیدا کرده است.
کارشناسان، دلیل افزایش سفر شهروندان جمهوری آذربایجان به ایران را افت ارزش پول ملی ایران در برابر ارز‌های خارجی و افزایش قدرت خرید منات (واحد پول ملی جمهوری آذربایجان) می‌دانند.
آن‌ها معتقدند، دلیل کاهش سفر ایرانیان به جمهوری آذربایجان نیز به افت ارزش پول ملی ایران و کاهش قدرت خرید ریال در خارج از مرز‌های کشور برمی گردد.
ایران در سال‌های اخیر همواره در مرکز توجه گردشگران آذربایجانی بود و اتباع این کشور بیشتر با انگیزه درمان و معالجات پزشکی، زیارت اماکن دینی و انجام سفر زمینی به جمهوری خودمختار نخجوان به ایران سفر می‌کردند و ایران اغلب بعد از گرجستان مقصد دوم گردشگران این کشور محسوب می‌شود.
امسال، اما با افزایش نرخ دلار در ایران، شهروندان جمهوری آذربایجان، بویژه ساکنان شهر‌های مرزی این کشور برای خرید انواع کالا‌ها، ایران را برای سفر انتخاب کردند.
عامل دیگری که موجب افزایش سفر شهروندان جمهوری آذربایجان به ایران می‌شود، مقررات لغو رژیم روادید برای ورود شهروندان این کشور به ایران است، در حالیکه اتباع ایرانی بدون اخذ روادید امکان سفر به کشور آذربایجان را ندارند.
از آنجاییکه بیشتر سفر شهروند آذربایجانی به شهر‌های مرزی ایران با انگیزه خرید ارزاق عمومی و کالا‌های مصرفی انجام می‌شود، گمرگ جمهوری اسلامی ایران، انتقال روغن، برنج، چای و دارو از ایران به آذربایجان را ممنوع اعلام کردند.
مقاصد بعدی شهروندان جمهوری آذربایجان برای سفر به ترتیب گرجستان، روسیه و ترکیه بود.
به گزارش مرکز آمار دولتی جمهوری آذربایجان، مسافرت شهروندان آذربایجانی به کشور‌های خارجی در ۹ ماه سال ۲۰۱۸ میلادی با ۱۴.۱ درصد افزایش به سه میلیون و ۵۶۳ هزار نفر رسیده است.
براساس این گزارش، ۳۰.۷ درصد از شهروندان جمهوری آذربایجان به ایران، ۳۰.۳ درصد به گرجستان، ۱۹.۴ درصد به روسیه، ۱۳.۲ درصد به ترکیه، ۱.۶ درصد به اوکراین، یک درصد به امارات متحده عربی و ۳.۸ درصد نیز به کشور‌های دیگر سفر کردند.
مسافرت شهروندان جمهوری آذربایجان ۹ ماه سال ۲۰۱۸ میلادی به ایران در مقایسه با زمان مشابه یکسال قبل ۵۳.۲ درصد، به گرجستان ۲.۷ درصد افزایش و مسافرت به روسیه ۱.۴ درصد و به ترکیه ۱.۳ درصد کاهش یافته است.
بر اساس این گزارش رسمی، ۹ ماه سال جاری از ۱۹۳ کشور دو میلیون و ۲۰۸ هزار نفر به جمهوری آذربایجان سفر کردند که ۶.۴ درصد بیشتر از زمان مشابه یک سال قبل بوده است.
همچنین ۳۱.۲ درصد از مسافران خارجی از فدراسیون روسیه، ۱۹.۸ درصد از گرجستان، ۱۰ درصد از ترکیه، ۹.۲ درصد از ایران، ۳.۳ درصد از امارات متحده عربی، ۳ درصد از عربستان، ۲.۷ درصد از عراق، ۲ درصد از اوکراین و ۱.۵ درصد از اسراییل (رژیم صهیونیستی) و ۱۷.۲ درصد نیز از کشور‌های دیگر وارد جمهوری آذربایجان شدند.
بنا به گزارش اداره آمار دولتی جمهوری آذربایجان، در سال جاری مسافرت از کشور‌های خلیج فارس غیر از ایران و امارات متحده عربی به این کشور افزایش چشم گیری داشته است.
همچنین مسافرت از بحرین به جمهوری آذربایجان در این دوره زمانی ۲.۲ برابر، عربستان ۲.۱ برابر، کویت ۲ برابر، قطر ۱.۷ برابر، عراق ۱۴.۴ درصد و عمان ۷.۶ درصد افزایش یافته است.
مسافرت از کشور‌های عضو اتحادیه اروپا ۸.۹ درصد افزایش یافته و به ۸۸.۹ هزار نفر و همچنین مسافرت از کشور‌های همسود، با ۴.۷ درصد افزایش به ۸۱۳.۷ هزار نفر رسیده است.

image_print

همچنین

پروژه سینمایی کوروش، فیلم تومیریس و تقسیم دریای خزر

  در بهار سال ۱۳۹۷ و به فراخور اعلام رسمی آغاز ساخت فیلم کورش بزرگ …