۱۹ فروردین ۱۳۹۹
خانه / اخبار / الکساندر دوگین: اعاده ۵ شهر اطراف قره باغ و بازگشت ارمنستان پای میز مذاکرات

الکساندر دوگین: اعاده ۵ شهر اطراف قره باغ و بازگشت ارمنستان پای میز مذاکرات

دوگین: نخست وزیر ارمنستان متوجه این واقعیت شده است که تلاش برای نشان دادن ارامنه قره باغ به عنوان بخشی از مذاکرات اقدامی کاملا غیر واقع بینانه است.

الکساندر دوگین، تئوریسین کاخ کرملین و رهبر جنبش بین المللی موسوم به اوراسیا در ارتباط با کارشکنی پاشینیان به عنوان مهره آمریکا در قفقاز جنوبی در حل و فصل مسالمت آمیز موضوع قره باغ اظهار داشت: روسیه حمایت قابل توجهی از حل موضوع قره باغ می کند و طرفین در دوره حکومت سارکیسیان به نتایج قابل توجهی در این خصوص نائل شده بودند. اما روی کار آمدن پاشینیان در ارمنستان تمامی دستاوردهای میان سه کشور روسیه، آذربایجان و ارمنستان را در این زمینه زیر ضرب قرار داد.

بنابر گفته های دوگین، حال برای احیای دوباره این توافقات تلاش می شود. در توافقات اولیه صورت گرفته اعاده ۵ شهرستان اطراف قره باغ به جمهوری آذربایجان در گام اول در نظر گرفته شده بود. نیکل پاشینیان در روزهای اول روی کار آمدن خود حتی حاضر نبود در مورد این موضوع به مذاکره تن دهد. اما گذشت زمان وی را با حقایق و حساب پس دادن در قبال موضوع مهم روبرو کرده است.

تحلیلگر روس در ادامه عنوان کرد: ایروان متوجه این موضوع شده است که طفره رفتن از این موضوع به از دست رفتن اعتبار مسکو منجر خواهد شد. پاشینیان همزمان به برقراری ارتباط محتاطانه با الهام علی اف نیز تن داده است. باور دارم که نزدیکی رهبران ارمنستان و جمهوری آذربایجان در این مدت کوتاه از روی کار آمدن پاشینیان نتیجه تلاش های مشترک باکو و مسکو در ارتباط با حل و فصل موضوع قره باغ است.

نخست وزیر ارمنستان متوجه این واقعیت شده است که تلاش برای نشان دادن ارامنه قره باغ به عنوان بخشی از مذاکرات اقدامی کاملا غیر واقع بینانه است. این اقدام نه از سوی روسیه و نه از سوی غرب پذیرفته نخواهد شد.

دوگین در پایان اظهارات خود گفت: اگر ارمنستان به رهبری پاشینیان قصد دارد به پای میز مذاکرات برگردد در آن صورت اعاده ۵ شهرستان به واقعیت خواهد پیوست. البته در قیاس با موضعگیری های اولیه پاشینیان، دیدار دوجانبه در دوشنبه پایتخت تاجیکستان را می توان جهشی در روابط دو طرف از زمان روی کار آمدن پاشینیان به حساب آورد. ما تحولات را از نزدیک پیگیری می کنیم شاید هم در آینده دیدار همه جانبه ای میان طرفین صورت پذیرفت. به هر حال این دیدار باید صورت بگیرد.

image_print

همچنین

زبان ارزشمند اقوام ایرانی را از چنگال قوم گرایان نجات دهیم

افشین جعفرزاده شکی نیست که هیچ فرد منصفی که به ایران و داشته های فرهنگی …